Podwyższenie wynagrodzenia z powodu wzrostu cen surowców
Praktyka orzecznicza wskazuje, że gwałtowna zmiana popytu lub podaży i związana z nimi zmiana cen towaru lub usługi może być kwalifikowana jako nadzwyczajna zmiana stosunków .
Strona umowy jest uprawniona do żądania ukształtowania treści umowy przez sąd, w tym zmiany wysokości wynagrodzenia, a nawet żądania rozwiązania umowy. Uprawnienie to przysługuje w przypadkach nadzwyczajnej zmiany stosunków, które skutkuje tym, że wykonanie umowy groziłoby stronie rażącą stratą lub byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami, czego kontrahenci nie mogli przewidzieć zawierając umowę. Czy mechanizm ten może znaleźć zastosowanie w odniesieniu do obserwowanych w ostatnim czasie na rynku podwyżek cen materiałów budowlanych, w tym stali czy asfaltu, które zaskoczyły dostawców i wykonawców robót budowlanych? Dotychczasowa praktyka orzecznicza pozwala odpowiedzieć twierdząco na to pytanie.
Popyt przewyższa podaż
Ostatnie miesiące to niezwykle trudny okres w szczególności dla dostawców wyrobów stalowych, zakładów produkujących sprzęt AGD czy samochody – w przemyśle panuje hossa czego efektem jest zwiększone zapotrzebowanie na stal. Popyt przewyższa podaż zarówno na rynkach europejskich, jak i azjatyckich. Huty ograniczały produkcję lub zupełnie ją wygaszały, spodziewając się długiego kryzysu z uwagi na pandemię. Tymczasem przestoje w przemyśle były bardzo krótkie i teraz brakuje surowca. W konsekwencji ceny stali szybują w górę. Podobny trend widać na rynku asfaltu, którego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta